The Book of Wonder

„The Book of Wonder” („Księga Cudowności”) to opowieść wizualna autorstwa Magdaleny Franczuk oparta na przygodach i życiowych doświadczeniach Franciszka Leona Madaleyskiego – zapomnianego ekscentrycznego podróżnika z przełomu XIX i XX wieku, którego zainteresowania krążyły wokół poszukiwania zjawisk, jak sam mawiał, „duchowo osobliwych” w otaczającym go świecie. Każda z części „The Book of Wonder” jest zainspirowana inną przygodą Madaleyskiego. Poprzez „Księgę” przypomniana zostaje jego osoba. Kim jest ten tajemniczy pisarz i podróżnik? Postacią-zagadką czy alter ego autorki? Odpowiedzi należy szukać w „Księdze”.

„The Book of Wonder” to autorski projekt o niezwykłym rozmachu. Składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy zawiera literackie opisy oraz inscenizowane fotografie. Dopracowane w każdym detalu sesje fotograficzne to przedsięwzięcia, w których realizację artystka zaangażowała sztab fachowców: aktorów (m.in. Magdalenę Koleśnik, Marcina Czarnika, Adama Fidusiewicza, Lesława Żurka, Orinę Krajewską, Mirosława Jękota, Mariannę Zydek), scenografkę, kierowników produkcji, wizażystki, fryzjerów, asystentów i innych.

Łącznie nad projektem „The Book of Wonder” pracowało ponad 100 osób.

„The Book of Wonder” to unikatowe przedsięwzięcie artystyczne zamknięte w luksusowym wydaniu książki. Każdy egzemplarz opatrzony jest podpisem autorki.

Koncepcja, reżyseria sesji zdjęciowych, fotografia, kolaże, wybór tekstów: Magdalena Franczuk
Projekt graficzny książki: Bartłomiej Talaga
Scenografia: Barbara Ferlak
Kierownictwo produkcji: Wojciech Rodak, Tomasz W. Michałowski
W roli Wiktorii występującej w wielu rozdziałach: Anna-Maria Jarosik